Systemy fotowoltaiczne w zastosowaniach domowych

Nowe technologie, jakie możemy zaobserwować w przypadku ogrzewania mieszkań, są coraz bardziej proekologiczne, jak również pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Przykładem mogą być kolektory słoneczne, które potrafią zamienić energię słoneczną w energię cieplną, która może zostać wykorzystywana do podgrzania wody. Jak wiadomo za energią słoneczną ni musimy płacić tak jak za inne paliwa takie jak gaz, czy też węgiel. W zależności potrzeb, można zamontować kolektory rożnej wielkości. W sezonie letnim, mogą przejąć one całkowity ciężar podgrzewania wody. A biorąc pod uwagę cały rok, oszczędności na paliwach grzewczych wynoszą 50%. Kolektory, mogą być dobrze wplecione, w dachówkę, jak również mogą być do niej przymocowane za pomocą specjalnych stelaży. Wykorzystywane są również pompy ciepła, które mogą wykorzystywać ciepło zgromadzone w ziemi czy też powietrzu. Tego rodzaju źródła energii, pozwolą nam oszczędzić pieniądze, w związku z czym zaletą nie tylko jest aspekt ekologiczny, ale także finansowy. Na wielu domach widzimy obecnie zaawansowane systemy solarne, dzięki nim będziemy mogli zaoszczędzić pieniądze, na paliwach, do ogrzewania. Na zachodzie kolektory słoneczne wykorzystywane są już od kilkudziesięciu lat.

Obecnie również w Polsce rośnie zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniami. Jednym z powodów, może być wzrost cen paliw nieodnawialnych.

Najczęściej wykorzystuje się obecnie gaz, oraz olej opałowy, których ceny ciągle wzrastają, dlatego też każdy chce oszczędzić i z roku na rok coraz popularniejsza staje się fotowoltaika Łomża to jedno z miast gdzie na budynkach coraz częściej możemy zobaczyć panele słoneczne. Obecnie nie tylko domy jednorodzinne, ale również całe bloki wykorzystują energię słońca. W przypadku budynków, gdzie wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe, straty ciepła mogą być duże, zatem warto wspomóc tradycyjne ogrzewaniem alternatywnym. Pozwoli to zaoszczędzić nawet połowę pieniędzy wydawanych w ciągu roku, na podgrzanie wody. Największa sprawność obserwuje się latem, kiedy to słońce, emituje najcieplejsze promienie. Słońce, jak również inne źródła energii odnawialnej taki jak wiatr, czy woda również są praktycznie darmowymi źródłami energii.