Dlaczego warto skorzystać z pomocy terapeuty?

W przeszłości choroby i zaburzenia psychiczne próbowano leczyć na wiele różnych sposobów.

Chociaż obecnie skupiamy się na leczeniu farmakologicznym lub pobycie osoby chorej w szpitalu psychiatrycznym, nie można nie doceniać innego podejścia, a mianowicie psychoterapii, która w połączeniu z odpowiednio dobranymi lekami może odnieść bardzo dobry skutek.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Znajdź gabinet psychoterapeutyczny w swoim mieście

Rozmowa z drugą osobą jako sposób leczenia cierpienia psychicznego praktykowane jest od zawsze. Już Sokrates zaangażował swoich uczniów w filozoficzne dyskusje w grupach. Takie terapie grupowe, znane obecnie jako metoda sokratejska lub dialektyczna, były używane, aby pomóc ludziom lepiej zrozumieć wszechświat i ich cel. Obecnie mają pomóc osobom z problemami zrozumieć przyczynę ich zachowań, niepowodzeń oraz określić, do czego zmierzają i co pragną osiągnąć. Współczesna psychoterapia działa w ramach konceptualnych, które łączą wiedzę o umyśle i wiedzę o mózgu. Psychoterapia, podejmowana przez wyszkolonego lekarza, może zapewnić sposoby opisywania osobistych doświadczeń poprzez rozmowę, tworzenie sposobów rozumienia siebie i leczenia chorób psychicznych.

Krótkotrwałe leczenie terapeutyczne może złagodzić objawy depresji, lęku i jadłowstrętu psychicznego, choroby afektywnej dwubiegunowej, a także wielu innych schorzeń kojarzonych z ludzką psychiką. Poradnictwo psychoterapeutyczne w leczeniu uzależnień może odnieść lepszy skutek niż samo leczenie farmakologiczne czy detoksykacja. Osoby otrzymujące oba rodzaje terapii jednocześnie były bardziej skłonne do rozpoczęcia leczenia długoterminowego, dlatego mają większą szansę na wyjście z nałogu. Dodatkowo psychoterapia zmniejsza stres psychiczny i poprawia samopoczucie u pacjentów z zaawansowanym lub nieuleczalnym rakiem czy innymi poważnymi chorobami.

Psychoterapia zmniejsza wykorzystanie hospitalizacji psychiatrycznej i ogranicza korzystanie z innych usług medycznych i chirurgicznych. Gabinet psychoterapii znajdziesz na stronie https://gabinet-ego.pl. Wiele osób wybiera terapię w połączeniu z lekami, lub dzięki psychoterapii ogranicza leczenie farmakologiczne, szczególnie jeśli leki mają nieprzyjemne skutki uboczne.