Jak należy przewozić niesprawne pojazdy?

Uszkodzone auto będzie wymagało wykorzystania lawety lub też autolawety do transportu.

Laweta jest to rodzaj przyczepy, na której będziemy mogli przewozić nasze auto, natomiast autolaweta jest to pojazd posiadający specjalną rampę, która pozwala na łatwy załadunek, posiada wciągarkę oraz specjalne najazdy ułatwiające szybkie umieszczenie pojazdów na miejscu. Warto pamiętać, iż laweta z samochodem może przekroczyć wagę 3,5 tony, w tym przypadku kierowca powinien posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy.

Jak należy przewozić niesprawne pojazdy?

Zasady bezpieczeństwa podczas transportu na autolawecie

W czasie transportu pojazdu na lawecie powinniśmy pamiętać o przepisach ruchu drogowego, w tym przypadku możemy poruszać się z prędkością do 70 km w przypadku dróg jednojezdniowych lub też 80 km w przypadku dróg dwujezdniowych oraz autostrad. Naturalnie powinniśmy pamiętać o odpowiednim wyważeniu auta, w tym przypadku na haku nie może spoczywać więcej niż 10% obciążenia. Zatem powinniśmy ustawić auto pośrodku osi jezdnych naszej lawety. Lawety mogą być wyposażone w jedną lub też dwie osie, w przypadku transportu dwóch pojazdów mogą być to lawety trzyosiowe.

Auto na lawecie zabezpiecza się za pomocą pasów, możemy zaczepić je za wszystkie cztery koła, dzięki temu możemy szybko zabezpieczyć pojazd. Autolawety powinny posiadać systemy bezpieczeństwa, różnego rodzaju mocowania, do których przyczepimy pasy. Często wyposażone są one także w dodatkowo oświetlenie LED umieszczone na dachu oraz po bokach. Z pewnością laweta powinno posiadać także pachołki odblaskowe, które możemy rozstawić w czasie załadunku oraz rozładunku pojazdu. Kierowca powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nosić kamizelkę odblaskową, upewnić się, iż transportowany pojazd zamontowany jest w sposób prawidłowy.

Duża autolaweta może być przystosowana do przewożenia pojazdów dostawczych, rampa najczęściej jest ruchoma, która umożliwia łatwiejszy podjazd, wciągarka umieszcza pojazd na miejscu. Dzięki temu zyskujemy bezpieczeństwo pojazdu, możemy szybko przetransportować je w celu naprawy. Dodatkowo możemy wykorzystać także lawetę, która będzie mocowana do haka.