Jazda po alkoholu – jaka jest szansa na umorzenie postępowania karnego?

Polskie prawo przewiduje dla pijanych kierowców restrykcyjne kary. Zabranie prawa jazdy nawet dożywotnio, kara grzywny czy bezwzględnego więzienia i tak nie odstraszają, bo statystyki zatrzymań wciąż rosną, zamiast maleć. Paragrafy nie straszą, bo sądy łagodnie podchodzą do takich osób i zamiast trafić do więzienia można doprowadzić do umorzenia postępowania. Tylko jak to zrobić?

Taktyka procesowa – tu liczy się czas

Osoba, która prowadziła samochód bądź inny pojazd mechaniczny po alkoholu, powinna w miarę szybko skontaktować się z prawnikiem, zanim dojdzie do wstępnego przesłuchania. Już na komisariacie zostanie zaproponowana kara, a wielu kierowców w panice godzi się często na niekorzystne warunki. Na orzeczeniu sądowym można wyjść znacznie lepiej, a postępowanie karne może zostać nawet umorzone. Oczywiście organy ścigania nie informują o takich „furtkach”, dlatego wcześniej warto poznać swoje prawa.

Z czym wiąże się warunkowe umorzenie postępowania?

Nie dla każdego ten termin jest bliski, dlatego warto wiedzieć, że jeśli sąd umorzy postępowanie, nie dojdzie do skazania, a co za tym idzie, jazda po alkoholu nie będzie ani wykroczeniem, ani przestępstwem a sam kierowca wyjdzie z sądu z czystą kartoteką. Ważne jest, by wtedy przestrzegać przepisów, bo warunkowe umorzenie będzie czasem próby, która może trwać od roku nawet do trzech lat. Z kwestią zatrzymania prawa jazdy nie będzie już tak łatwo. Taka kara na pewno zostanie zastosowana, ale może zostać złagodzona. Zatrzymane dokumenty na rok można odzyskać bez ponownego egzaminu, więc powinno być to pocieszeniem dla „wyskokowego” kierowcy.

Uwaga! O umorzenie postępowania karnego może ubiegać się kierowca, który nie miał wcześniej poważnych konfliktów z prawem, czyli nie był karany za umyślne popełnienie przestępstwa. Znaczenie będzie miało też stężenie alkoholu we krwi, ale nawet jeśli będzie znacznie wyższe niż 0,25 promila, to sprawa i tak jest to wygrania. Poddając się dobrowolnie karze nałożonej przez policjanta można wiele stracić nie tylko nerwów, bo zazwyczaj jest ona nieadekwatna do popełnionego czynu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://adwokat24h.pl/