Rodzaje materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków

Zdecydowanie najczęstszym rodzajem izolacji spotykanej w nieruchomościach jest ocieplenie z warstw rolek lub kawałków izolacji służący do wypełnienia pustych przestrzeni między elementami ramowymi w ścianach, sufitach i podłogach.

Można również w taki sam sposób układać izolację na podłogach poddasza i przy rejonach dachu, aby izolować przestrzenie poniżej. Rolki i bloki materiałów do izolacji składają się z elastycznych włókien splecionych razem w paski o różnych szerokościach i grubościach do różnych zastosowań. Najczęściej do izolacji w płachtach wykorzystuje się watę z włókna szklanego, ale może być również wykonana z włókien mineralnych, włókien z tworzywa sztucznego lub włókien naturalnych, takich jak wełna lub bawełna. Taki rodzaj izolacji jest jedną z najtańszych form ocieplenia i jedną z najłatwiejszych do zainstalowania. Płyty ze styropianu lub pianki poliuretanowej zapewniają doskonałe wartości izolacyjne przy stosunkowo małej grubości. Mogą być stosowane do prawie każdej części budynku i są szczególnie skuteczne do izolowania poszycia ścian zewnętrznych, poszycia wnętrza ścian piwnic oraz w specjalnych zastosowaniach, takich jak klapy strychowe lub szczeliny powietrzne, w których legary podłogowe stykają się z fundamentami.

Stanowią one dobry sposób na izolację przestrzeni między krokwiami dachowymi na nieużywanych poddaszu.

W przypadku stosowania na ścianach wewnętrznych panele piankowe należy przykryć płytami gipsowo-kartonowymi o grubości pół cala lub innym zatwierdzonym materiałem budowlanym. Płyta piankowa zapewnia doskonałą odporność termiczną, nawet dwukrotnie większą niż w przypadku innych materiałów o tej samej grubości stosowanych jako docieplanie budynków. Można je łatwo przyciąć do różnych zastosowań i wymiarów. Płynna izolacja piankowa składa się z materiałów cementowych lub poliuretanowych, które są wtryskiwane lub wlewane do ścian lub pod podłogi, gdzie następnie twardnieją w doskonały materiał izolacyjny. Jest wiele rodzajów materiałów stosowanych do docieplenia budynków, a odpowiednia firma zajmująca się ociepleniami fasad z pewnością dobierze odpowiedni do potrzeb klienta.