Co wchodzi w zakres obowiązków prawnika korporacyjnego?

Prawnicy korporacyjni obsługują jednego klienta czyli firmę, w której są zatrudnieni.

Małe korporacje mogą zatrudniać jednego lub dwóch prawników na swoim stanowisku, podczas gdy większe firmy mogą mieć wielu prawników, każdy z własną specjalizacją. Zazwyczaj korporacje, takie jak banki, firmy ubezpieczeniowe, szpitale, sklepy, firmy biotechnologiczne oraz firmy produkcyjne, energetyczne i komunikacyjne wymagają pełnoetatowych usług świadczonych przez prawników. Prawnik korporacyjny jest również znany jako radca prawny. Ich głównym celem jest służenie interesom korporacji, oprócz porad prawnych mogą także zajmować się analiza biznesową pod względem zgodności z prawem. Zadaniem prawnika zatrudnionego w firmie może być także przygotowywanie umów z partnerami, lub też umów o pracę z pracownikami. Musi ona naturalnie zadać o to aby tego rodzaju umowa była zgodna z obowiązującym prawem, zatem musi być na bieżąco z przepisami prawa. Często uczestniczą w programach szkoleniowych i kształceniu ustawicznym w celu poszerzenia i wzmocnienia swoich umiejętności i wiedzy prawniczej.

Mogą pomagać w sprawach dotyczących fuzji i przejęć, znaków towarowych, upadłości podatkowej, zatrudnienia, papierów wartościowych, nieruchomości lub międzynarodowego prawa handlowego.

Obecnie prawnik zatrudniony w firmie powinien także znać się na prawie własności intelektualnej, praw związanych z wykorzystaniem własności intelektualnej innych firm i ochrony własnych. powinien mieć rozeznanie w sprawach związanych z patentami. Osoby na tym stanowisku muszą posiadać wykształcenie prawnicze, aby móc wykonywać swój zawód prawnika. Prawnik musi gwarantować że wszystkie transakcje firmy są zgodne z prawem i odpowiednimi regulacjami a jednocześnie aktywnie pomagać naszej firmie unikać możliwych zagrożeń prawnych i naruszeń. Prawnik zatrudniony w firmie może także szkolić pracowników z zakresu obowiązującego prawa, zwracać uwagę na szczególne zagrożenia płynące z niewłaściwych kroków podejmowanych w czasie pracy. Oczywiście można także podpisać umową na świadczenie usług prawnych z niezależną kancelarią prawną. Może być to lepsze rozwiązanie niż zatrudnianie prawnika na stałe zwłaszcza dla małych firm, warto wówczas poszukać firm świadczących takie usługi jak obsługa prawna firm Opole to miasto w którym znajdziemy specjalistów z zakresu prawa korporacyjnego.