Co zrobić jeśli masz paluch sztywny

Wczesne oznaki palucha sztywnego obejmują ból i sztywność w stawie dużego palca podczas zwyczajnych czynności takich jak chodzenie, bieganie lub ćwiczenia, a w niektórych wypadkach również w trakcie odpoczynku.

Staw może również stać się spuchnięty i czerwony. Ważne jest, aby przy wystąpieniu pierwszych objawów udać się na wizytę do lekarza ortopedy w celu uzyskania prawidłowej diagnozy i metod leczenia. Jeśli zaczekasz, aż ostrogi kostne rozwiną się lub palec będzie całkowicie sztywny lub cały czas boli, przywrócenie funkcji stawu może być trudniejsze. Możesz również z czasem doznać innych problemów ze stopami i stawami, jeśli zaczniesz chodzić na zewnętrznej krawędzi stopy lub w inny nieprawidłowy sposób, aby uniknąć wywierania nacisku na palec u nogi. Lekarz na początku zbada palec i może zlecić prześwietlenie lub inne badania dodatkowe, aby sprawdzić czy występują ostrogi kostne, zwyrodnienie chrząstki, utrata przestrzeni między stawami i inne możliwe problemy. Leczenie zwykle rozpoczyna się od zachowawczych środków mających na celu złagodzenie objawów. Ulgę w początkowych objawach może zapewnić odpoczynek, okłady z lodu i leki przeciwzapalne mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk.

Aby zmniejszyć stan zapalny można również stosować kąpiel naprzemienną z zimną i ciepłą wodą stopy dotkniętej dolegliwością trzy razy dziennie.

Aby uzyskać długotrwałą ulgę, ważne jest, aby poprawić niektóre rzeczy, które mogą obciążać duży palec u nogi i powodować paluch sztywny. Wysokie obcasy nie są zalecane, warto zmienić buty na takie z obszernym noskiem, aby palce miały wystarczająco dużo przestrzeni. Lekarz może także polecić but ortopedyczny z grubą podeszwą, dzięki czemu duży palec u nogi nie zgina się gwałtownie podczas chodzenia. Wkładki do butów (ortezy) mogą pomóc w skorygowaniu nieprawidłowości stopy lub problemów z chodzeniem, które mogą przyczyniać się do wystąpienia palucha sztywnego. Szyny do obuwia mogą być użyte do poluzowania palucha i innych obszarów buta, które mają kontakt z dużym palcem lub stawem palca i uciskają go.