Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Samochody bezkluczykowe stają się coraz bardziej popularne, kiedyś było to rozwiązanie stosowane w najbardziej luksusowych modelach, obecnie to dość standardowe rozwiązanie.

Aby otworzyć drzwi od samochodu kierowca z kluczykiem musi znajdować się w pobliżu. W tych samochodach znajduje się przycisk zapłonu, zwykle oznaczony „START/STOP”, a naciśnięcie go aktywuje zapłon silnika. Różnica pomiędzy standardowym zapłonem ze stacyjki polega na tym, że samochód uruchomi się tylko wtedy, gdy klucz będzie w pobliżu jeśli właściwy klucz nie zostanie wykryty, samochód po prostu nie zareaguje. Kluczyk musi być sparowany z komputerem pokładowym za pomocą specjalnego sygnału o określonej częstotliwości. Producenci samochodów twierdzą że jest to obecnie najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak fale radiowe są emitowane przez cały czas. Dlatego też złodzieje poszukują sposobów aby w jakiś sposób przechwycić sygnał. Obecnie dysponują oni urządzeniami które mogą wyłapać częstotliwość, a następnie można spreparować kopię kluczyka. Przestępcy mogą zaparkować swój samochód w pobliżu naszego przykładowo na parkingu, dzięki czemu będą mieli pewność iż przechwytują odpowiednią częstotliwość.

Innym sposobem jest próba zlokalizowania sygnału, kiedy kluczyk znajduje się w domu, wówczas jeden ze złodziei zbliża się do domu z przekaźnikiem, który podaje sygnał do innego urządzenia.

Oczywiście można zabezpieczyć się przed zhakowaniem naszego kluczyka, najprościej będzie otoczy go czymś metalowym może być to pudełko, lub też co praktykują niektórzy kierowcy kuchenka mikrofalowa. Musi być to przedmiot który będzie działał na zasadzie klatki Faradaya, co skutecznie zablokuje sygnał. Jeżeli nie mamy innego wyjścia dobrze sprawdzi się także zwykła kuchenna folia aluminiowa. Oczywiście istnieją bardziej profesjonalne rozwiązania takie jak keyless protector, w uproszeniu można powiedzieć iż jest to urządzenie, które odcina zasilanie wewnątrz pilota. Są to rodzaje płytek, które nakładamy na baterię w pilocie. W razie potrzeby możemy szybko aktywować nasz pilot kiedy jesteśmy w pobliży samochodu.