Jakie elementy możemy przygotować za pomocą tokarki?

Obróbka skrawaniem jest bardzo popularną metodą uzyskiwania metalu o różnych wielkościach, jest to oczywiście metoda bardzo dokładna, możemy ustalać wielkość elementów z dokładnością do dziesiątych części milimetra.

Obecnie możemy także spotkać tokarki które są wyposażone w mierniki laserowe, dzięki czemu dokładność jest bardzo duża. W tym przypadku będziemy mogli uzyskać bryły takie jak wałki, stożki czy też kule. Obrabiarka będzie także bardzo dobrym pomysłem jeżeli chodzi o uzyskanie gwintu zewnętrznego lub też wewnętrznego danego elementu. Bardzo dużo zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość uzyskania wielu elementów o takich samych parametrach co będzie ważne dla firmy produkujących różne podzespoły.

Jakie elementy możemy przygotować za pomocą tokarki?

Uchwyty tokarskie z mocowaniem ręcznym w tokarkach kołowych

Jednym z najistotniejszych elementów tokarki jest oczywiście uchwyt tokarski, Jest to element który odpowiada w dużej mierze za wykonywanie skrawania danego elementu, warto zwrócić uwagę iż często jest mocowany za pomocą specjalnego klucza, oczywiście dużą zaletą uchwytu jest możliwość regulacji. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać różne rozmiary wałów. Podobnie w przypadku kiedy będziemy chcieli gwintować jakiś element, będziemy mogli dobrać bardzo dokładnie głębokość gwintu. Oczywiście należy pamiętać o wybieraniu uchwytów tokarskich wysokiej jakości, często tokarki pracują pod dużym obciążeniem, wysoką temperaturą. Elementy które zbytnio się nagrzewają nie będą się dobrze sprawdzały mimo zastosowania chłodzenia za pomocą cieczy.

Oczywiście tokarki są urządzeniami dość uniwersalnymi, w przypadku kiedy zastosujemy wiertło będziemy mogli wykonywać otwory w różnych elementach okrągłych, Dzięki temu można będzie przykładowo wykonać otwór w wałku, który będzie częścią jakiegoś pojazdu. Będzie to oczywiście dużą zaletą jeżeli będziemy chcieli dorobić jakąś część do pojazdu, element niezbędny do naprawy. Wówczas wykorzystanie tokarki będzie dużą oszczędnością czasu jeżeli części zamienne są trudno dostępne. Oczywiście tokarki mogą służyć także do wytłaczania, Dzięki nim będzie można przykładowo powiększyć cienki element okrągły, zwiększyć jego objętość w zależności od potrzeb.

Dlatego też uchwyty tokarskie z mocowaniem ręcznym, powinny posiadać możliwość regulacji w dość dużym zakresie, Dzięki temu będziemy mogli jeden uchwyt wykorzystywać do wytwarzania różnych elementów, skrawania rozmaitych części. Z pewnością uchwyt musi posiadać solidne mocowanie, które pozwoli także na szybki i łatwy montaż w tokarce.