Jak właściwie ładować telefon?

Baterie w naszych telefonach komórkowych posiadają określoną ilość ładowań, jak podaje każdy z producentów, w rzeczywistości bateria w telefonie może działać przez 5-10 lat, jeżeli użytkujemy je odpowiednio.

Podobnie jak z innymi urządzeniami, które posiadają baterię, odpowiednio ładowana bateria w naszym laptopie będzie służyła nam długo. Obecne telefony komórkowe, bardziej przypominają komputery, niż urządzenia telefoniczne, duża ilość możliwości i funkcji sprawiają konieczność zastosowywania coraz wydajniejszych podzespołów. Nad całością musi czuwać także odpowiednie oprogramowanie, które niestety także może bywać zawodne, w razie jego uszkodzenia, czy nieprawidłowego funkcjonowania można to naprawić. Wykonać to może profesjonalny serwis, jeżeli nasza bateria się nie wyjmuje, a niekiedy konieczna będzie zmiana całego telefonu na nowy. W przypadku laptopów baterie są wyjmowane dzięki czemu zużytą baterię możemy zastąpić nową. Wiele smartfonów nie zapewnia łatwego dostępu do baterii. Dotyczy to wszystkich iPhone’ów i wielu flagowych telefonów z Androidem takich marek jak Samsung. Z każdym cyklem ładowania żywotność baterii telefonu nieznacznie się obniża.

Cykl ładowania to pełne rozładowanie i naładowanie akumulatora, od 0% do 100%.

Częściowe ładowanie liczą się jako ułamek cyklu. Wszystko jest zależne od tego jak ładujemy nasz telefon. Producenci baterii twierdzą, że po około 400 cyklach pojemność baterii telefonu spadnie o 20%. Będzie w stanie zgromadzić tylko 80% energii, którą pierwotnie wytworzył i będzie się obniżać wraz z dodatkowymi cyklami ładowania. Warto zwrócić uwagę na aby nasza bateria nie rozładowywała się do zera. Warto ją zacząć ładować kiedy spadnie do 20%. Wówczas najpopularniejsze baterie litowo jonowe będą działały dużo dłużej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt iż niektórych baterii w telefonach nie można wymieni z pewnością powinno nam zależeć na jak najdłuższym użytkowaniu oryginalnej baterii. W ten sposób dbam nie tylko o własny portfel ale także o aspekt ekologiczny.