Terapia zespołu bólowego mięśniowo-powięziowego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie możesz dotykać palców u nóg? Albo dlaczego twoje narządy nie przewracają się w tobie podczas skakania na linie? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak twoje mięśnie pozostają przyczepione do kości?

Lub dlaczego masz cellulit? To już nie jest tajemnica. Odpowiedzią na te pytania dotyczące twojego ciała, jest powięź mięśniowa. To jakby sieć pajęcza otaczała mięśnie, ścięgna i kości w ciele. Powięź jest tkanką łączną ciała zbudowaną z kolagenu. Stanowi szkielet, który pomaga wspierać i chronić pojedyncze grupy mięśni, narządy i całe ciało. Zdrowa powięź mięśniowa musi być na tyle elastyczna, abyś bez problemów mógł wykonywać ślizganie się, skręcanie i zginanie mięśni i całego ciała. Poprawia ona symetrię ciała, zmniejsza ryzyko obrażeń na przykład podczas ćwiczeń na siłowni, pomaga przyspieszyć regenerację po wysiłku, a także zwiększa wydajność sportową. Kiedy mamy problem z powięzią nie tylko odczuwamy ból, ale również ogranicza nas to ruchowo. Choroby powięzi biorą się głównie z siedzącego trybu życia oraz przeciążeń, napięć lub ranienia mięśni. Niezdrowa powięź może również prowadzić do stłumionych lub wyciszonych sygnałów z zakończeń nerwowych. Możesz czuć się wtedy nieswojo we własnym ciele lub sygnały są interpretowane przez mózg jako ból i dyskomfort.

Leczenie powięzi może zająć trochę czasu, ale ulga jest natychmiastowa. Terapia manualna pomogą rozbić powięź, a tym samym pomóc osobie poruszać się płynniej. Rozciąganie, które wydłuża mięśnie, może pomóc Ci uwolnić napięcie w mięśniach, co jest jednym z elementów leczenia powięzi. Jeśli jesteś przewlekle sztywny i obolały lub masz kontuzję mięśni skonsultuj się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, co będzie dla Ciebie odpowiednie. Ponieważ powięź jest tak połączona, jeden obszar może wpływać na inne obszary. Masażyści, kręgarze i masażyści sportowi to wszystkie rodzaje terapii powięzi mięśniowej, które mogą pomóc w zmniejszeniu stopnia sztywności. Również elektrostymulacja mięśni czy krioterapia daje dobre efekty. Aby dowiedzieć się więcej o urazach i formach terapii powięzi mięśniowej zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową https://www.fitxpress.pl/powiez-miesniowa-choroby-i-terapie/. Znajdą tam Państwo wiele przydatnych informacji.