Wybór miejsca pod budowę nieruchomości – nie taka prosta sprawa.

Jak zapewne doskonale zdają sobie Państwo sprawę, inwestycja w nieruchomość jest przedsięwzięciem niezwykle korzystnym, bowiem z danych analitycznych jasno wynika, że nieprzerwanie na wartości zyskuje nie tylko sam budynek, ale także tereny do niego przylegające. Obiekt taki możemy następnie użytkować przez pewien czas i odsprzedać z zyskiem lub też wykorzystać celem wygenerowania zadowalającego dochodu pasywnego uzyskiwanego na drodze wynajmu. Aby jednak było to możliwe, rozpocząć należy od samego początku, a więc – od wyboru miejsca pod budowę nieruchomości.

Jak mówią specjaliści z krakowskiej spółki MIX Group; wbrew pozorom nie jest to zadaniem łatwym, pod uwagę wziąć należy bowiem niemałą liczbę czynników. Przede wszystkim pamiętać musimy, że jeżeli obiekt ma być dalej eksploatowany i generować dla nas pieniądze, niezwykle istotna jest lokalizacja – użytkownicy nieruchomości muszą mieć dostęp do przynajmniej jednego środka komunikacji miejskiej, który pozwoli im dotrzeć do pracy, na uczelnię lub do innych obiektów, które uznają za istotne. Nie bez znaczenia pozostaje także bliskość lokali gastronomicznych, punktów usługowych oraz marketów, dzięki czemu osoba wynajmująca budynek lub też podejmująca decyzję o nabyciu go na stałe będzie miała pewność, iż nie będzie stanowiło jakiegokolwiek problemu zaspokojenie jej codziennych potrzeb. Warto także, aby lokalizacja łączyła przyjemne z pożytecznym, a więc poza możliwościami komunikacyjno-użytkowymi oferowała także szansę na relaks i oddanie się zajęciom stricte rekreacyjnym. Z pewnością pomoże w tym bliskość lasu, parku miejskiego lub innego obszaru, w którym zaczerpnąć można świeżego powietrza z dala od miejskiego zgiełku oraz nieprzerwanego szumu przejeżdżających samochodów. Jeżeli uda nam się znaleźć lokalizację zapewniającą synergię pomiędzy dwoma nadmienionymi powyżej aspektami, możemy być pewni, iż nieruchomość, która zostanie wzniesiona na zakupionej działce będzie nieprzerwanie zyskiwała na wartości, a w sytuacji, gdy obiekt zdecydujemy się wynajmować – ze znalezieniem coraz to nowych chętnych nie będziemy mieli najmniejszych choćby trudności.

Oczywiście przeanalizować trzeba także specyfikę terenu. Dobrze bowiem, aby działka nie była zlokalizowana na przykład na terenie podmokłym, gdyż będzie to prowadziło do ryzyka podmywania i osuwania się fundamentów w ujęciu długoterminowym, szczególnie jeżeli przed przystąpieniem do budowy nie zlecimy ekspertom usługi osuszania – która to z kolei wygenerować może niemałe koszty jakich z pewnością w miarę możliwości wolelibyśmy uniknąć. Jeżeli dopiero stawiamy pierwsze kroki w dziedzinie inwestycji w grunt oraz nieruchomości, warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru skonsultować się z ekspertami w branży – ich doświadczenie z pewnością pozwoli nam ustalić, czy dany teren warty jest przysłowiowej świeczki czy też lepiej byłoby poszukać działki w innej lokalizacji. Eksperci mogą nam także podpowiedzieć gdzie wymarzonego gruntu szukać, bowiem z pewnością są oni zaznajomieni ze specyfiką rynku oraz obowiązującymi w jego ramach trendami!