Dokumenty do sprzedaży lub darowizny działki

Wiele osób, które chcą sprzedać albo podarować komuś działkę musi przygotować się z dokumentacja.

Polskie urzędy wymagają bardzo duże ilości dokumentów, dlatego jeśli któregoś z nich nie będzie to cała procedura nie będzie mogła być przeprowadzona. To, że posiadamy dokumenty to nie koniec. Teraz trzeba będzie się skontaktować z notariuszem, który wszystko przygotuje i będzie w stanie nam pomóc. Kancelaria notarialna zatrudnia osoby, które znają się na umowach związanych ze sprzedażą czy wszystkich dokumentach związanych z darowizną. Będzie tego bardzo dużo i warto wiedzieć jak się do tego w odpowiedni sposób przygotować.
Dokumentów trzeba będzie naprawdę bardzo dużo. Potrzebny nam odpis zwykły z księgi wieczyste oraz podstawa nabycia. Może to być umowa sprzedaży lub darowizny albo prawomocne postanowienie sądu. Musimy mieć dane osobowe wszystkich zainteresowanych osób. Nie chodzi jedynie o dowód osobisty, ale również o stan cywilny i potwierdzający to dokument, potrzebny będzie akt urodzenia.

Przydać się może również aktualny odpis z KRS. Istotne dla przyspieszenia przeprowadzenia sprawy będzie określenie wartości rynkowej działki, warunki odraz data wydania działki.

Podajemy również numer konta bankowego i dowód opłacenia podatku od nieruchomości. trzeba przynieść wpisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntu, który mamy używać. Wypis z rejestru gruntów również jest potrzebny. To nie koniec listy dokumentów, bo potrzebne będzie wyciagnięcie mapy sytuacyjnej do celów prawnych. Więcej informacji w tych sprawach udzieli nam kancelaria notarialna Kraków do której się zgłosimy. W kancelarii można uzyskać informacje telefoniczne i wtedy będziemy wiedzieli jak się do spotkania przygotować. Umawiamy się wtedy na konkretny termin, dlatego warto jak najszybciej zasięgnąć takiej porady. Notariusz to osoba posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy. To się bardzo przydaje w sprawach, o których nie za wiele wiemy. Jeśli wszystko ma być zgodne z prawem to notariusz chętnie nam pomoże.