Filtry powietrza należy regularnie sprawdzać i wymieniać

Ze względu na delikatną naturę filtrów HEPA mogą one zostać uszkodzone podczas transportu lub instalacji przez niewykształconych techników.

Rodzaje uszkodzeń obejmują pęknięte ramy w trakcie przewozu w ciężarówkach lub załadunku, przebite media z powodu przedmiotów penetrujących karton transportowy, filtry, które są upuszczane podczas manipulacji, nieprawidłowe przechowywanie, a na koniec uszkodzone podczas instalacji. Aby upewnić się, że fabrycznie przetestowane filtry HEPA nie mają nieszczelności w otworach, a uszczelki i ramy są szczelne, zalecane jest przeprowadzenie testów na miejscu z użyciem heterogenicznego ftalanu dioktylu (DOP) lub odpowiedniego zamiennika. Proces ten wprowadza zimny DOP w stężeniu 10-29 mikrogramów na litr powietrza i wykorzystuje fotometr rozpraszający światło do skanowania w celu wykrycia wycieków większych niż 0,01% stężenia. Filtr HEPA jest tak dobry, jak jego uszczelnienie i kadrowanie, gdy jest zainstalowany, a ponieważ wszystkie filtry HEPA są używane w krytycznych aplikacjach, testowanie filtrów HEPA na miejscu powinno być obowiązkowe. Co najważniejsze, należy często wymieniać filtry, ponieważ żywe patogeny, takie jak pleśń i bakterie pozostają przy życiu i mogą potencjalnie rozmnażać się na powierzchni filtra. Przy wyższych poziomach wilgoci i podwyższonych temperaturach bakterie i pleśń mogą nawet zapełniać elementy filtrujące.

Zaniedbanie utrzymania i wymiany filtra może skończyć się wprowadzeniem jeszcze większej liczby zanieczyszczeń do pomieszczenia, co z pewnością jest przeciwieństwem tego, czego wszyscy chcemy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy zakupić filtry na zamówienie w dowolnym rozmiarze. Filtry HEPA można znaleźć w większości oczyszczaczy powietrza. Są to małe, przenośne urządzenia, które mogą pracować w jednym pomieszczeniu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem filtra HEPA, dowiedz się, ile powietrza może oczyścić filtr. Pamiętaj, aby kupić taki, który jest wystarczająco duży dla pomieszczenia, w którym zamierzasz go używać, aby jego działanie było jak najbardziej skuteczne.