Mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny?

Przed kupnem mieszkania czeka nas szereg decyzji do podjęcia. Obok takich kwestii, jak cena, metraż i lokalizacja, należy zastanowić się, czy lepiej kupić mieszkanie deweloperskie, czy mieszkanie z rynku wtórnego. Sprawdzamy, jakie zalety i wady mają obydwa rozwiązania. 

Pod względem definicji rynek wtórny obejmuje wszystkie nieruchomości używane. Mieszkanie z rynku wtórnego to nieruchomość, która wcześniej została od kogoś zakupiona jako nowa. Istnieją przypadki mieszkań z rynku wtórnego, które są praktycznie nieużywane, gdyż były kupione np. przez inwestora w celu spekulacji cenowej. Takie okazje zdarzają się jednak bardzo rzadko. 

W przeciwieństwie do rynku wtórnego mieszkanie od dewelopera charakteryzuje się tym, że jest zupełnie nowe. Nabywając je, z reguły nie trzeba opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych, jak w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego. Często można dodatkowo zaoszczędzić na braku prowizji biura nieruchomości. W tym celu należy udać się do dewelopera i bezpośrednio od niego kupić nieruchomość.

Główne zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego i mieszkania od dewelopera

Mieszkanie z drugiej ręki naturalnie będzie tańsze od nowego. Zakup mieszkania z rynku wtórnego będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które szukają nieruchomości w konkretnej dzielnicy miasta, w której stopień dotychczasowego zabudowania uniemożliwia prowadzenia nowych projektów deweloperskich. Doskonałym tego przykładem będą ścisłe centra miast i mieszkania w zabytkowych kamienicach.

Z drugiej strony używane mieszkanie wiąże się z szeregiem ryzyk. Może się okazać, że nieruchomość ma pewne wady ukryte, których kupujący nie dostrzegł wcześniej. Skruszony tynk w jakimś fragmencie ściany czy zużyte meble lub armaturę łatwo wymienić. Znacznie gorzej jest, jeśli problemy dotyczą takich kwestii, jak nieszczelności w rurach, problemy z systemem wentylacyjnym, ciepłowniczym czy też… schowany gdzieś skrzętnie, po kryjomu rosnący grzyb. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często.   

Kupno mieszkania deweloperskiego całkowicie eliminuje powyższe mankamenty. Nowoczesne budownictwo sprawia, że takie mieszkanie dłużej zachowa dobrą cenę, jak i dobre warunki do mieszkania. Mieszkanie z rynku pierwotnego zwykle wiąże się z przyjemniejszym sąsiedztwem, otoczeniem i infrastrukturą (strzeżone osiedla, bezpieczne place zabaw, estetyczne wykończenie budynku). Do zalet mieszkania deweloperskiego należy zaliczyć również nieograniczone możliwości aranżacyjne. To od nabywcy zależy, w jaki sposób wystroi mieszkanie i jak je wyposaży. 

W świetle powyższych informacji może się wydawać, że najlepszą opcją będzie zakup zaledwie kilkuletniego mieszkania z rynku wtórnego, które jest zadbane i urządzone przez sprzedającego dokładnie w taki sposób, w jaki samemu by się je zaaranżowało. Niestety – takie oferty sprzedaży nie istnieją. Wobec tego warto wybrać nowe mieszkanie od dewelopera z rynku pierwotnego. Będzie je można wyposażyć w dowolny sposób i przede wszystkim uniknie się wielu problemów, a nowoczesne budownictwo i wyższej klasy materiały będą sprzyjały zdrowemu życiu dorosłym i dzieciom.