W Polsce wzrasta świadomość dotycząca konsekwencji braku terminowej spłaty, ale nadal zdarzają się nieuczciwe firmy, które specjalnie lub nieumyślnie nie regulują swoich zobowiązań w terminie lub całkowicie unikają ich regulowania.
Kiedy kontakty między firmą sprzedającą i kupującą produkty lub usługi nie są zbyt dobre i wierzyciel nie może odzyskać należności od swojego dłużnika, to powinien skorzystać z usług windykatora. Osoba taka pracująca w firmie windykacyjnej zajmuje się ściąganiem należności zarówno z firmy, jak i z osób prywatnych, ale z reguły dotyczy to kontaktów między firmami. Windykacja należności to zwykle takie miękkie negocjacje prowadzone oczywiście w profesjonalny sposób i podparte wszystkimi zasadami prawa. Ich celem ma być skłonienie dłużnika do spłaty zadłużenia zanim wytoczona zostanie mu sprawa w sądzie. Nikt nie chce stanąć przed sądem, więc dłużnicy płacą w obawie o późniejsze jeszcze wyższe koszty.
Jak realizowana jest windykacja należności?
Windykacja w każdym przypadku przebiega nieco inaczej, bo jeden dłużnik reguluje swój dług już po pierwszym kontakcie od firmy windykacyjnej, natomiast inny zwleka z tym bardzo długo, przez co znacząco spada szansa na odzyskanie należności. Niestety nigdy nie ma pewności, czy windykacja w konkretnym przypadku się powiedzie. Firmy windykacyjne starają się robić, co mogą, żeby wierzyciele jak najszybciej odzyskali swoje długi, ale w niektórych przypadkach dłużnicy są bardzo zawzięci lub po prostu nie mają pieniędzy na spłatę, a wtedy operacja taka po prostu nie może się powieść. Mimo wszystko warto próbować, dlatego że wejście na drogę postępowania sądowego wiąże się z koniecznością straty dużej ilości czasu i na początku też pieniędzy, więc trzeba w miarę możliwości tego unikać i postarać się załatwić to polubownie. Taka windykacja należności często się udaje bez konieczności wchodzenia na drogę sądową.