Wykorzystanie surowców wtórnych w opakowaniach

Wiele krajów podejmuje działania mające na celu zmniejszenie ilości opakowań wytwarzanych w wyniku działalności handlowej lub wybór bardziej odpowiedzialnych dostawców.

Z pewnością powstaje coraz więcej technik produkcji opakowań ekologicznych. Obecne opakowania są wytwarzane z paliw kopalnych w procesie zwanym polimeryzacją. Polimery są łączone ze stabilizatorami UV, przeciwutleniaczami lub innymi środkami w celu uzyskania tworzywa sztucznego o odpowiednich właściwościach do różnych zastosowań. Pierwotne tworzywo sztuczne to żywica wytwarzana była z produktów petrochemicznych, takich jak gaz ziemny lub ropa naftowa. Znalezienie materiałów alternatywnych dla tworzyw sztucznych jest pierwszą kwestią przy opracowywaniu opakowań przyjaznych dla środowiska. Wykorzystanie surowców wtórnych w opakowaniach

Materiał opakowaniowy wpływa na zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Można by bezpośrednio pomyśleć o biotworzywach jako alternatywie dla tworzyw petrochemicznych. Biotworzywa rzeczywiście mogą być bardziej ekologicznym wyborem niż tworzywa sztuczne, ale nie zawsze. Opakowania wykonane z biotworzywa można traktować jako odpady organiczne i przetwarzać w komorach beztlenowych lub kompostowniach. Jednak niektóre biotworzywa można poddać recyklingowi dokładnie tak samo, jak inne tworzywa sztuczne. Coraz więcej firm składnia się do przejścia na opakowania ekologiczne z wielu powodów, są one obecnie coraz bardziej dostępne i tańsze w produkcji. Z drugiej strony coraz więcej klientów zwraca uwagę na to co kupuje i w jakich opakowaniach. Prowadzi to do zwiększenia zapotrzebowania na eko opakowania. Mogą być to przykładowo opakowania na jedzenie, firmy dostarczające jedzenie na telefon często dostarczają je w opakowaniach ekologicznych. Mogą być to pojemniki na żupę czy też drugie danie, także hamburgery jakie kupujemy w fast foodach mogą być pakowane w opakowania ekologiczne. Także bardzo popularna pizza także będzie dostarczona w tekturowym pudełku z recyklingu.