Czy przy sprzedaży domu warto korzystać z usług biura nieruchomości?

Sprzedaż domu zawsze kojarzy się z wielkimi emocjami. Sentyment spowodowany przeżytymi rodzinnymi historiami nie ułatwia rozstania z domem, z którym byliśmy związani często od czasów dzieciństwa. Z różnych jednak względów czasami przychodzi moment, kiedy musimy podjąć decyzję o sprzedaży. Tylko jak sprzedać szybko, z zyskiem i bezproblemowo?

Jak znaleźć kupującego i nie zwariować 

Jedną z opcji sprzedającego nieruchomość jest przekopanie się przez gąszcz portali dedykowanych transakcjom kupna i sprzedaży domów. Zawsze warto poszukać chętnych za zakup wśród znajomych bliskich i dalszych. Problem pojawia się kiedy nie mamy czasu na odkrywanie kolejnych grup w mediach społecznościowych, jesteśmy tak samo stałymi jak nieefektywnymi bywalcami na forach internetowych albo nie chcemy wchodzić w interesy z bliskimi.

Wtedy na pomoc może przyjść biuro nieruchomości, które kompleksowo zajmie się sprzedażą domu.

Po pierwsze człowiek

Najważniejszą kwestią jest wybranie odpowiedniego pośrednika. Polecenie zadowolonych klientów biura nieruchomości wciąż znajduje się w czołówce determinantów wyboru agencji.
Warto sprawdzić opinię klientów, historię działania biura nieruchomości i przede wszystkim agentów działających w jej imieniu. Stanowisko pośrednika wymaga licencji zawodowej, która stanowi podstawę rzetelnej obsługi.

Pośrednik ma obowiązek ustalić najważniejsze kwestie dotyczące sprzedaży z klientem. Do jego zadań należy zdefiniowanie zalet nieruchomości, ale także określenie zagrożeń mogących mieć wpływ na trudności przy sprzedaży. Obowiązkową kwestią jest wycena nieruchomości. W kolejnym etapie ustalana jest strategia postępowania.

Przepisowa wolna głowa

Biuro nieruchomości ma stanowić wsparcie we wszelkich kwestiach związanych doprowadzeniem do zawarcia transakcji kupna/sprzedaży. Klienci pytani o powód skorzystania z usług agencji jako główny czynnik wskazują przejęcie formalności administracyjno-prawnych. W rzeczywistości zawiłych przepisów przeciętnemu człowiekowi, który nie ma styczności z wymogami i zasadami panującymi na rynku nieruchomości, ciężko jest ustalić ich stan prawny. Biuro pośrednictwa przejmuje te kwestie odciążając sprzedającego. Jednocześnie licencjonowany agent  służy wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie procesu sprzedaży.

Ekspertowi oddaj co eksperckie

Pamiętajmy, że zlecając pośrednictwo sprzedaży ekspertowi nie musimy się martwić o wszystkie kwestie organizacyjne, takie jak przygotowanie publikacji ogłoszenia, zrobienie atrakcyjnych zajęć czy dobór kanałów komunikacji naszej oferty wraz z wszystkimi działaniami marketingowymi.

Zaletą skorzystania z usług biura nieruchomości jest także przejęcie obowiązków spotkań z potencjalnymi kupującymi i przedstawienie im oferty. W grę wchodzą także negocjacje z nabywcami, co stanowi wartość dodaną dla sprzedających, którzy niepewnie czują się w sytuacjach stresowych.

Przy decyzji o skorzystaniu z usług biura nieruchomości należy liczyć się z inwestycją czasu na poznanie wszystkich aspektów przez agenta. Dobrze przeprowadzony wywiad może zaoszczędzić późniejszych rozczarowań.

Biuro nie dla każdego

Jeśli jesteśmy jednak sprzedającymi z silną koniecznością kontroli każdego detalu w procesie sprzedaży, powinniśmy zrezygnować z usług biura nieruchomości. Co do zasady – agencja ma przejąć obowiązki od sprzedającego, doprowadzić do zawarcia transakcji z satysfakcją dla klienta, zapewnić pełną obsługę prawną i kompleksowe wsparcie. Jeśli nie jesteśmy w stanie opłacić wynagrodzenia, które zwykle kształtuje się na poziomie 2-3% ceny sprzedaży, również nie korzystajmy z usług pośrednika. Zrzucając z siebie wszelkie obowiązki przy szukaniu kupca musimy mieć świadomość, że powyższe działania agencji są kompleksowe, a zatem za dobrze wykonaną usługę, musimy po prostu zapłacić.

Pamiętajmy, żeby ustalić warunki współpracy na samym początku przygody z biurem pośrednictwa nieruchomości. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo nerwów i pieniędzy, a pozostanie nam cieszenie się spokojną głową.

Przy sprzedaży domu koniecznie sprawdź ofertę biura nieruchomości ABA, która jest umieszczona na stronie www.