Jak wybrać dobry monitor komputerowy?

Biorąc pod uwagę, ile czasu pracownicy biurowi spędzają przed ekranem, wybór odpowiedniego monitora komputerowego zdecydowanie wpływa na wydajność ich pracy. Należy wybrać odpowiedni model, który zapewni optymalne warunki pracy.

Dobry monitor docenia także wielbiciele gier komputerowych, wysokie parametry pozwolą cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie. Rozdzielczość ekranu to miara jego obszaru wyświetlania w pikselach, podana w wymiarach. Obecnie większość wyświetlaczy komputerowych ma rozdzielczość 1080p, a 1440p 4K zyskuje popularność. Inne nie tak powszechne rozdzielczości to 2560 × 1440 (1440p lub 2k) i 1600 × 900. Można również znaleźć wyświetlacze o rozdzielczości 5K, ale obecnie dostępnych jest tylko kilka modeli. Współczynnik kontrastu to różnica w intensywności światła między najjaśniejszym kolorem – białym i najciemniejszym – czarnym. Należy pamiętać iż potrzebujesz wysokiego współczynnika kontrastu, aby uzyskać bardziej wyrazisty obraz. Monitory komputerowe często mają dwa oddzielne pomiary współczynnika kontrastu: współczynnik kontrastu aktywny (dynamiczny) i współczynnik kontrastu statycznego. Aktywny współczynnik kontrastu mierzy najjaśniejsze i najciemniejsze kolory w danym okresie, podczas gdy statyczny mierzy je w jednym punkcie czasu. Producenci monitorów mogą stosować różne metodologie testowania współczynnika kontrastu aktywnego, zatem używanie go jako wskaźnika porównawczego może dawać niespójne wyniki. Warto także zwrócić uwagę na czas odpowiedzi, który odnosi się do tego, jak monitory LCD odświeżają wyświetlany obraz, ale nie zawsze jest to proces płynny. Gdy na ekranie dzieje się dużo akcji, wyświetlacz może nie aktualizować się wystarczająco szybko, aby nadążyć za postrzeganiem ruchu przez ludzie oko. Powoduje to rozmazanie obrazu, czas odpowiedzi mierzy szybkość aktualizacji, niższy czas reakcji oznacza znacznie mniej rozmycia, a wysoki czas reakcji oznacza więcej rozmycia. Jest on istotny w przypadku filmów i gier. Częstotliwości odświeżania odnosi się częstotliwości aktualizowania obrazu w czasie jednej sekundy. Obecnie mon itory posiadają standardowe odświeżanie na poziomie 60 lub 75 Hz. Obecnie coraz popularniejsze stają się monitory 144Hz, które są szczególnie ważne dla graczy, gdzie liczy się prędkość. W przypadku monitorów ważny jest także kąt widzenia, pod jakim można oglądać monitor, aby obraz był nadal wierny kolorowi. Kąt jest mierzony z jednej strony na drugą, a patrzenie prosto na monitor wynosi 0 stopni. Tak więc monitor o kącie widzenia 160 stopni ma akceptowalną dokładność kolorów, gdy oglądany jest pod kątem 80 stopni od środka. Ważna jest także możliwość regulacji monitora, ergonomiczna regulacja stojaka charakteryzuje najlepsze modele monitorów. Profesjonalne monitory mają zwykle więcej regulacji podstawy monitora niż warianty podstawowe.

Dodatkowe regulacje obejmują wysokość, pochylenie czy obrót. Obecnie popularność zdobywają monitory ultrawide, które są szersze od standardowych monitorów. Monitor ultrawide oferuje wszystkie zalety konfiguracji zestawu z dwoma monitorami, tego rozwiązanie docenia z pewnością gracze,m jak również kinomaniacy. Także osoby, które wykorzystują wiele oprogramowania, mają możliwość wygodnego umieszczenia wszystkich okien obok siebie. Bardzo przydatne są także przy pracy z tekstem, czy w przypadku arkuszy kalkulacyjnych. Monitory różnią się także rodzajem matryc. Twisted Nematic (TN) – najpopularniejszy typ wyświetlacza TFT, TN zapewnia bardzo krótkie czasy reakcji, ale słabą dokładność kolorów i kąty widzenia. Wyświetlacze VA znajdują się w monitorach wyższej jakości i zwykle mają lepsze współczynniki kontrastu, kąty widzenia i dokładność kolorów w porównaniu do paneli TN. Zazwyczaj mają wolniejsze czasy reakcji niż panele TN. Wyświetlacze IPS mają jeszcze lepszą dokładność kolorów i kąty widzenia niż panele VA i TN. Wyświetlacze IPS mają dłuższy czas reakcji niż ekrany TN. Istnieje kilka typów paneli wyświetlacza podobnych do IPS, w tym przełączanie płaszczyzn. Obecnie najpopularniejsze są monitory 24 calowe, duży wybór monitorów tej wielkości można znaleźć na stronie https://vobis.pl/monitor-24-cale. Znajdziemy tam wiele doskonałych monitorów w atrakcyjnych cenach.